Kocioł gazowy zasilający CWU, grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe bez układu mieszającego

Pewien nasz czytelnik przesłał nam interesujący schemat instalacji CO + CWU w niewielkim domu jednorodzinnym wykorzystującym zarówno ogrzewanie podłogowe jak i konwencjonalne grzejnikowe.Ciekawostką w tym układzie jest całkowity brak drogiego układu mieszającego dla podłogówki składającego się z:

  • bardzo drogiej pompy obiegowej (koszt porządnej pompy to od 500 zł wzwyż)
  • termostatu przylgowego
  • zaworu 4 drożnego

Dodatkową zaletą w tym układzie jest priorytet ogrzewania na ogrzewanie grzejnikowe co umożliwia szybkie nagrzanie grzejników w wyziębionym domu a dopiero potem uruchomienie ogrzewania podłogowego.

Brak pompy obiegowej do podłogówki to nie tylko niższy koszt wykonania instalacji ale również zmniejszone nakłady na energię elektryczną.

Oto schemat instalacji:

Instalacja CO + CWU oparta o jednofunkcyjny kocioł gazowy i ogrzewanie podłogowe oraz konwencjonalne (grzejniki) bez układu mieszającego

Instalacja CO + CWU oparta o jednofunkcyjny kocioł gazowy i ogrzewanie podłogowe oraz konwencjonalne (grzejniki) bez układu mieszającego

1 Comment

  1. mak

    To kompletna bzdura, to co jest opisywane jako zaleta jest wadą tego schematu. W praktyce poprawne działanie jest niemożliwe.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *