Kotły gazowe

Kotły gazowe posiadają bardzo wysoką sprawność, prawie natychmiast oferują maksymalną moc i są bezobsługowe.

Obecnie nie stosuje się już starych term z płomieniem wodzącym. Automatyka pieca automatycznie podpala płomień. Dzięki temu zapewnione jest większe bezpieczeństwo oraz optymalnie spalanie gazu.

Zamknięta czy otwarta komora spalania

Kotły gazowe dzielimy na dwa rodzaje:

  • kotły z otwartą komorą spalania, czyli takie, które zasysają powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia w którym się znajdują
  • kotły z zamkniętą komorą spalania, czyli takie które zasysają powietrze z zewnątrz budynku

Kotły z komorą zamkniętą są bezpieczniejsze gdyż w przypadku zgaśnięcia płomienia i wydobywania się gazu gaz nie wydostaje się do pomieszczenia. Nie ma również ryzyka zaczadzenia produktami spalania gazu w przypadku zatkania komina.

Kotły kondensacyjne, czyli więcej niż 100%

Specyficznym typem kotłów z zamkniętą komorą spalania są kotły kondensacyjne, przy pracy w optymalnych warunkach oferują sprawność nawet 109%! Jak to możliwe że przekracza 100%? Sprawność dla kotłów jest liczona w odniesieniu do wartości opałowej. Natomiast przy spalaniu gazu można uzyskać trochę więcej energii niż wynika to z wartości opałowej.

Zakres modulacji mocy

Bardzo ważną cechą kotła gazowego jest szeroki zakres modulacji mocy. Dobre kotły gazowe potrafią dozować moc w zakresie nawet od 10 % do 100 %. Szeroki zakres modulacji mocy jest ważny zarówno w przypadku ogrzewania CO jak i ogrzewania wody bieżącej.

3 Comments

  1. Roman

    Prąd w taryfie nocnej można mieć za około 25 gr/kWh więc po co pakować się w drogie instalacje gazowe, kotły, wkłady kominowe skoro koszt kWh z kondensatu to min 22 gr/kWh.

    Gdzie tu oszczędność skoro trzeba płacić za drugi licznik i przeglądy gazu? A kocioł gazowy za 6000 zł i tak nawali za 10 lat…

    Reply
    1. Leszek

      Przy prądzie musisz mieć bufor ciepła, który tani wcale nie jest i zajmuje dużo miejsca. Dla standardowego domu, żeby w ten sposób grzać zimą musisz mieć bufor 2000 litrów, cena: 6000 zł. I to wszystko jak masz w domu grzejniki… było o tym tutaj

      Do tego przydałby się większy niż standardowy zbiornik na CWU. Przy ogrzewaniu gazowym dla 3-4 osób spokojnie 100-150 litrów starcza. Szczególnie te firmowe z Vismanna itp, które mają mocne wężownice. Przy takim kombinowanym systemie ogrzewania przydałoby się zasobnik ze 300 litrów znowóż grzany w taryfie nocnej.

      A co jeśli będziesz chciał nagle włączyć ogrzewanie a będzie droga taryfa? Bęzies czekał do 22??? A więc znowu potrzebny kominek z płaszczem wodnym…

      Takie ogrzewanie to droga inwestycja, jak masz gaz na domu/działce taniej wyjdzie gazowe, które włączasz/wyłaczasz kiedy chcesz.

      Reply
  2. Tomek

    Cena gazu na rynkach światowych jest około 4 razy niższa niż u klienta PGNiG w domu… to jest interes, prawda?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *