Domowe oczyszczacze powietrza czy to rzeczywiście pomaga

Domowe oczyszczacze powietrza usuwają z powietrza szkodliwe substancje i alergeny takie jak: roztocza, kurz, pyłki roślin, bakterie, wirusy, dym papierosowy, zanieczyszczenia gazowe a bardziej zaawansowane modele nawet mikroskopijne pyły czyli PM2.5 i PM10 (czyli te, które bada Airly). Niestety główny wpływ na samopoczucie w budynku – dla osób które nie są alergikami – ma poziom CO2.

Domowe oczyszczacze powietrza a CO2

Oddychając ludzie pochłaniają tlen i wydalają CO2. Poziom CO2 w powietrzu wydychanym to 40000 ppm.

Na świeżym powietrzu poziom CO2 oscyluje w okolicach 400 ppm (cząstek powietrza na milion. W miastach dochodzi do 500 ppm. Podczas gdy w słabo wietrzonych budynkach może dochodzić nawet do 3000 – 4000 ppm. Taki poziom szkodzi zdrowiu, wpływa negatywnie na samopoczucie, powoduje senność.

Domowe oczyszczacze powietrza nie oczyszczają powietrza z CO2. Jeśli nie mamy oczyszczacza powietrza w domu normalnym wydaje się wietrzenie np. po obiedzie czy spaniu gdyż powietrze jest nieświeże. CO2 nie posiada żadnego zapachu. Posiadając oczyszczacz powietrza łatwo jest zapomnieć o wietrzeniu. Dlatego pamiętajmy: jeśli posiadamy oczyszczacz powietrza nie możemy zapominać o wietrzeniu. Mimo iż przewietrzając pomieszczenie wpuszczamy do niego pyły i alergeny…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *