Gładź wapienna czy gipsowa

Chcąc wygładzić tynk przed malowaniem mamy do wyboru dwa rodzaje gładzi: najpopularniejsze gładzie gipsowe oraz mniej popularne i droższe gładzie wapienne. Jakie są różnice między mimi?

Gładź gipsowa

 • łatwiej ją zarysować
 • jest nieodporna na wilgoć
 • szlifujemy na sucho

Gładź wapienna

 • jest twardsza niż gładź gipsowa
 • jest odporna na wilgoć, nadaje się również do pomieszczeń tj. łazienki, słabo wentylowane bądź intensywnie użytkowane kuchnie, baseny, piwnice a także pomieszczeń nieogrzewane
 • możemy szlifować na sucho bądź gładzić na mokro

O ile droższa jest gładź wapienna od gipsowej?

Biorąc pod uwagę cenę samego materiału jeśli worek 20 kg gładzi gipsowej kosztuje średnio 30 zł a worek gładzi wapiennej (np. ACRYL PUTZ RV13 RENOVA) 60 zł to przy grubości około 2 mm koszty wykończenia 1 m2 wynosi:

 • 3 zł dla gładzi gipsowej
 • 6,6 zł dla gładzi wapiennej

Co przy średniej wielkości salonie o powierzchni 35 m2 (zakładana powierzchnia ścian 120 m2) oznacza koszt materiału:

 • 360 zł w przypadku gładzi gipsowej
 • 792 zł w przypadku gładzi wapiennej

7 Comments

 1. Witek

  Wiele osób nie stosuje gładzi wapiennej właśnie ze względu na wyższe koszta. A prawda jest taka, że 7 lat rządów PiSu wywóciło proporcje cen materiału do robocizny, która jest teraz cholendarnie droga bo w 2020 roku dałem za wykończenie salonu 4000 zł gładzią wapienną z materiałem!!!!
  Niestety potem zimą nawalił mi niemiecki piec gazowy viessmann jak nie było mnie dłużej w domu i miejscami wdarł się grzyb…

  Reply
  1. Lokalny biznesmen

   Nie znasz się kompletnie. Gospodarka dobra jest wtedy jak robotnik zarabia mało a szef dużo bo wtedy szef ma pieniądze na różne rzeczy i usługi i gospodarka się rozwija.

   Reply
 2. Antek Majster

  Dla mnie najważniejsze jest to gładź wapienną gładzimy na mokro, a gips na sucho (pyli się niesamowicie a płuca są tylko jedne!!!!).

  Reply
  1. Lokalny biznesmen

   A co to kogo obchodzi skoro to płóca pracownika?????

   Reply
   1. Lokalny pracownik

    Dlatego już nie pracuje dla takiego wyzyskiwacza jak Ty co ZUS opłacał mi za 1/2 etatu a robiłem po 10h! Poszedłem do biedry i na rękę mam więcej na fuchach w soboty kafelkuje po 80 zł za metr. Jak robiłem u Ciebie nie miałem samochodu a po nowym roku jadę na giełdę po Skodę Superb III generacji bo tyle kasy odłożyłem z fuch (średnio 1000 zł / tydzień).

    Reply
 3. Krystyna

  Gładź gipsowa może być również trwała i twarda – tylko trzeba kupić właściwą. Kiedyś mi majster jedną ścianę zrobił różnymi gładziami i pokazywał, że jedną szło szlifować ręką, bo taka miękka, ale faktyczne szło łatwo zarysować, natomiast drugą gładź już dużo ciężej się szlifowało, ale też była twardsza i odporniejsza na zarysowania.

  Reply
  1. Daniel

   A czy gładź ATLAS GTA SUPER BIAŁA jest ok?

   Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *