Pompa ciepła w starym domu

W czasach gdy ogrzewanie węglem w wielu miejscach staje się zakazane, wielu właścicieli nieruchomości rozważa ogrzewanie powietrzną pompą ciepła. Czy taki sposób ogrzewania ma jednak sens w przypadku starego, nieocieplonego domu?

Po pierwsze właściwa temperatura zasilania

Przykładową charakterystykę pompy ciepła przedstawiono na rysunku poniżej:

Charakterystyka pracy najmocniejszej pompy ciepła Vitocal 100-S / Vitocal 111-S dostępnej w 2021 roku – źródło: wytyczne projektowe VIESMANN

Co wynika z powyższych wykresów?

 1. Viesmann przy temperaturze wody zasilającej ogrzewanie wynoszącej 55 °C (czyli typowej dla ogrzewania grzejnikowego) przewiduje pracę pompy tylko przy temperaturach powietrza powyżej -7 °C.
 2. Poniżej -7 °C pompa ciepła wytworzy ciepło o temperaturze zaledwie zaledwie 45 °C. To nie stanowi problemu w sytuacji gdy budynek jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe, nawet gdy jest nieocieplony. W przypadku zastosowania grzejników i nieocieplonego budynku jest to stanowczo za mało. A więc w temperaturach bliskich -10 °C budynek będzie wymagał dodatkowego źródła ciepła.

Po drugie właściwa moc

Moc pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury otoczenia. To największa wada tego typu ogrzewania.

Z powyższego wykresu wynika, że przy temperaturze powietrza -20 °C najmocniejsza pompa ciepła dysponuje dalej dość sporą mocą grzewczą 6 kW, co podczas pracy całodobowej daje nam 144 kWh dziennie. Oznacza, to że jeśli w starym domu, w największe mrozy wystarcza nam 35 kg węgla dziennie to również i wystarczy najmocniejsza pompa ciepła Viessmann Vitocal 100-S / Vitocal 111-S. Jednak tylko pod warunkiem posiadania ogrzewania podłogowego.

Pompa ciepłą w starym nieocieplonym domu – dlaczego nie?

Z powyższych założeń wynikają jednak pewne absurdy:

 1. Prawie żaden stary nieocieplony dom nie posiada po całości ogrzewania podłogowego.
 2. 35 kg węgla dziennie w największy mróz wystarczy jedynie do ogrzania niewielkiego (70 m2) starego domu albo jednego piętra.
 3. Użyta do obliczeń najmocniejsza pompa Vitocal 100-S ciepła kosztuje aż 26 000 zł.

3 Comments

 1. Henryk / II rok Inżynieria Środowiska – Ogrzewnictwo, Wentylacja, Klimatyzacja i Ochrona Powietrza

  Pompa ciepła w starym energochłonnym budynku to taki sam absurd jak założenie napędu elektrycznego do samochodu tylko Łada Niva, który jest całkowicie kanciasty nie opływowy i wysoki.

  Reply
  1. Robert

   A o nowej Dacii Spring słyszałeś? Wymiarami podobne do Nivy i chyba nawet nieźle się sprzedaje.

   Reply
   1. Romek

    Dacia Spring to akuratnie małe opływowe autko na tle np Mercedesa EQB

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *