Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

Budując nowy dom często inwestorzy zastanawiają się nad zastąpieniem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną. Jakie są tak naprawdę różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami wentylacji?

Mechaniczna wymaga działania wentylatorów, grawitacyjna „działa sama”

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje zjawisko konwekcji. Cieplejsze masy powietrza unoszą się do góry trafiając w ten sposób do komina. W wentylacji mechanicznej za ruch powietrza odpowiadają wentylatory. Co za tym idzie wentylacja grawitacyjna nie pobiera prądu a mechaniczna pobiera. Niestety ta pierwsza wcale nie jest idealna.

Wydajność wentylacji grawitacyjnej silnie zależy od temperatury, wentylacja mechaniczna jest od niej niezależna

Wentylacja grawitacyjna działa optymalnie gdy jest na zewnątrz temperatura rzędu kilkunastu stopni Celsiusza. W zimie działa zbyt intensywnie a gdy jest upał musimy otwierać okno gdyż jej działanie jest zbyt słabe. O ile zbyt intensywne działanie wentylacji można powstrzymać montując klapy przy otworach wentylacyjnych niewiele można zrobić niską skutecznością tej wentylacji podczas upałów.

Wentylacja mechaniczna może być połączona z systemem odzysku ciepła

Gdy posiadamy wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną możemy wyposażyć ją w rekuperator. Jest to urządzenie, które odzyskuje część ciepła z powietrza zużytego i ogrzewa tym samym powietrze świeże.

Wentylacja grawitacyjna jest tańsza, mechaniczna stwarza większe możliwości energooszczędności i wyższego komfortu

Gdybyśmy porównali zwykła wentylację (grawitacyjną) przez komin z wentylacją o zmniejszonej średnicy wyposażoną w wentylator to bardziej energooszczędna będzie wentylacja grawitacyjna gdyż nie zużywa prądu. Jednak gdy zastosujemy w wentylacji mechanicznej wymienniki ciepła to okaże się, że wentylacja mechaniczna jest bardziej energooszczędna. Z tego względu ten rodzaj wentylacji jest stosowany w domach pasywnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *