Za czasów PRL nowobudowane domy posiadały z reguły dachy płaskie. Dachy skośne kojarzyły się nam z górami, gdzie były stosowane z uwagi samo-usuwanie się śniegu (śnieg na dachu płaskim zwyczajnie by zalegał).
PRL-owskie dachy płaskie stosowane w domach jednorodzinnych na przedmieściach nie miały zbytniego problemu z usuwaniem dachu. Opady śniegu blisko centrum miast nie są tak duże jak w górach a budynku te były nieocieplone przez co część śniegu zwyczajnie się topiła. W nowoczesnych budynkach z grubą izolacją dach skośny wydaje się optymalnym.
Dach skośny „załatwia” nam kilka rzeczy jednocześnie:
- pomiędzy dachówką jest odpowiednia wentylacja
- śnieg jest usuwany samoistnie
- opady deszczu myją dach
- skosy w mieszkaniach stały się modne dzięki rozpropagowaniu ich w czasopismach z początku lat 90-tych, wiele ludzi po prostu chce je mieć
Należy pamiętać, że często musimy zrobić skośny dach gdyż tak wymaga plan zagospodarowania przestrzennego. Takie plany istnieją w miejscowościach górzystych ale nie tylko: po okresie PRL-u władze zakazały płaskich dachów – które były u nas symbolem PRL – aby wszystko po latach 90-tych było odmienione, domy również.