Kocioł kondensacyjny do układu otwartego

Posiadając już ogrzewanie węglowe w układzie węglowym często chcemy „dostawić” do istniejącego kotła kocioł gazowy. Znakomita większość nowoczesnych kotłów kondensacyjnych potrafi działać tylko w układzie zamkniętym. Czy pozostaje jedynie rozdzielenie układu poprzez płytowy wymiennik ciepła? Niekoniecznie! Istnieją kotły kondensacyjne przystosowane do pracy w układzie otwartym.

Dlaczego kocioł gazowy w układzie otwartym? A nie kocioł węglowy w układzie zamkniętym?

Układ otwarty jest mimo wszystko bezpieczniejszy od układu zamkniętego. Poza tym jeśli posiadamy zwykły kocioł zasypowy nie da się zamknąć układu grzewczego postępując w 100% zgodnie ze sztuką instalatorską.

Dlaczego dwa kotły w układzie otwartym a nie płytowy wymiennik ciepła?

Jeśli zamontujemy wymiennik ciepła pomiędzy kotłem gazowym a resztą układu grzewczego (grzejniki pozostaną w układzie otwartym) stracimy na sprawności działania kotła gazowego. Kondensacyjny kocioł gazowy pracuje optymalnie przy niskiej temperaturze powrotu. Niestety w przypadku pracy za wymiennikiem temperatura powrotu będzie za wysoka i kocioł albo nie będzie kondensował albo będzie kondensował w ograniczonym stopniu.

Jeśli natomiast podłączymy kocioł węglowy za wymiennikiem (grzejniki będą w układzie zamkniętym) to tracimy możliwość ogrzewania domu na wypadek zaniku zasilania.

ACV Kombi Kompakt HRE 28/24 - kocioł, który bez kłopotów pracuje w otwartym układzie grzewczym

ACV Kombi Kompakt HRE 28/24 – kocioł do otwartego lub zamkniętego układu CO dodatkowo kondensujący również CWU

Jaki kocioł gazowy do pracy w układzie otwartym?

Przeszukaliśmy oferty znanych producentów i żaden z najbardziej znanych producentów nie oferował kotłów kondensacyjnych przystosowanych do pracy w układzie otwartym. Znaleźliśmy natomiast ciekawą ofertę firmy ACV. Są to kotły  Co ciekawe kotły te są nawet dwufukcyjne Kompakt Solo HR 30 oraz Kombi Kompakt HRE 28/24. Kotły te można za pomocą ustawień przestawić w tryb pracy jako jednofunkcyjny kocioł z zasobnikiem. HRE 28/24 dodatkowo potrafi kondensować spaliny również w przypadku ogrzewania CWU.

Kombi Kompakt HRE 28/24

Kombi Kompakt HR 30 – kocioł, który bez kłopotów pracuje w otwartym układzie grzewczym

Wysoki dom, „można” kombinować z każdym kotłem

Jeśli dysponujemy wysokim domem, posiadającym piwnicę, piętro, poddasze i jeszcze spory strych możemy (na własną odpowiedzialność!) próbować podłączyć dowolny kocioł np. VITODENS 100-W i liczyć, że ciśnienie słupa wody osiągnie wymagane 0,75 bar. Choć teoretycznie powinno wystarczy 7,5 metra słupa wody w praktyce potrzeba sporo więcej. Pamiętajmy jednak, że tracimy wtedy gwarancję, przynajmniej na elementy, które mają styczność z wodą grzewczą.

1 Comment

  1. Kari

    Czy wymiennik w takim kotle nie będzie notorycznie zachodził kamieniem kotłowym?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *