Jaki węgiel do palenia od góry

Palić od góry można generalnie każdym sortymentem węgla. Palenie od góry spowalnia proces zapłonu zasypu. Zwiększa sprawność spalania węgla i drewna poprzez dopalanie części lotnych zawartych w paliwie. Największe zyski przy paleniu od góry są przy opalaniu kotła drobnym sortymentem węgla: Orzechem II, Groszkiem, Grysikiem, Miałem, Flotokoncentratem i Mułem.

Palenie od góry grubym węglem typu Kęsy, Kostka ma sens jedynie przy rozpaleniu zasypu i to jedynie pod warunkiem, że nie chcemy uzyskać szybko ciepła. Taki węgiel od góry będzie rozpalał się bardzo wolno. Zyski przy paleniu od góry są niskie, ponieważ taki węgiel nie dymi mocno nawet przy dokładaniu od góry. Podobnie jest w przypadku koksu.

Jeśli posiadamy zarówno węgiel gruby jak i średni czy drobny znacznie wygodniej węgiel gruby wykorzystywać do późniejszego dokładania a jedynie rozpalać od góry.

Do palenia od góry najlepsze są węgle typu 32. Węglami typu 31 również można palić od góry, ale węgle 32 będą dłużej trzymać gdyż są bardziej kaloryczne.

Przy spalaniu miału, mułu i flotokoncentratu w kotle zasypowym trzeba pamiętać o namoczeniu opału przed nałożeniem do kotła!

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *