Jak palić drewnem w piecu z nadmuchem

Kotły węglowe z nadmuchem to obecnie najbardziej popularne urządzenia grzewcze spośród kotłów zasypowych. Wielu ich użytkowników ma dostęp do taniego drewna. Dlatego spalanie tego opału, mimo niższej sprawności niż podczas palenia węglem może być opłacalne. Jak spalać drewno w takim kotle by spalanie przebiegało efektywnie?Wysoka temperatura zadana

Podczas palenia drewnem temperatura zadana zasadniczo powinna być ustawiona na temperaturę maksymalną. No chyba, że ktoś obawia się o zagotowanie instalacji (przewymiarowany kocioł względem grzejników). Wynika to z faktu, że drewno, szczególnie w fazie tzw. gazowania wymaga stałego dopływu powietrza. Ustawienie temperatury zadanej na np. 50 stopni da dużo dymu i mało ciepła a po „wypaleniu” takiego zasypu otrzymamy masę opału w postaci wy-gazowanego, ale nie spalonego drewna: czyli węgla drzewnego. Tak więc, podczas palenia drewnem ustawiamy temperaturę zadaną na maksymalną (w zależności od sterownika: 80-85 stopni). Nie objawiajmy się przy tym, że w domu będzie za gorąco: drewnem przepalamy a nie palimy bez przerwy.

Stała, niska prędkość nadmuchu gdy nie posiadamy PID

Gdy nie posiadamy sterownika PID ustalmy stałą, w miarę niską prędkość nadmuchu. Taką by nie doprowadziła do szybkiego wzrostu temperatury oraz aby płomień był krótki, nie wychodził poza wymiennik ciepła a w pobliżu komory spalania najlepiej by płomień był koloru niebieskiego.

Temperatura załączenia pompy CO/CWU: minimum 60 stopni

Drewno rozpali się dużo bardziej efektywnie jeśli podczas jego rozpalania pompy CO/CWU będą wyłączone. Wychładzanie paleniska podczas rozpalania spowoduje długie rozpalanie oraz mniej efektywne spalanie w niskiej temperaturze.

Drewno palimy obowiązkowo od góry!

Paliwa stałe składają się z części lotnych (gazowych) i stałych. Dla paliw, w których większą część stanowią części stałe (np. koks) właściwie jest obojętne (dla uzyskanej sprawności) czy spalamy je od góry czy od dołu. Drewno jest paliwem, składającym się z większości z części gazowych. Dlatego w tym przypadku powinniśmy je spalać tylko i wyłącznie od góry.

Właściwe rozłożenie zasypu

Dla sprawności spalania drewna oraz łatwego jego rozpalania niezmiernie ważne jest prawidłowe jego rozłożenie:

w kotłach bez rusztu wodnego:

  • na samym dole najgrubsze polana
  • w środku średnie polana
  • na górze drobne ścinki (2 – 3 cm grubości)
  • tektura
  • papier

w kotłach z rusztem wodnym:

  • na samym dole warstwa drobnego drewna (4 – 6 cm grubości)
  • w środku grube polana
  • w środku ale trochę wyżej średnie polana
  • na górze drobne ścinki (2 – 3 cm grubości)
  • tektura
  • papier

1 Comment

  1. Zdzisek z Głogowa

    Ja rozpalam od góry drewno tak, że na górę sypię trociny. Właściwie to trocinami zasypuje drewno. W ten sposób można palić tylko w kotle z nadmuchem. Mając dobre suche trociny nie potrzeba do rozpalenia ani kartonu ani papieru. Palenie zresztą kolorowymi gazetami jest nieekologiczne.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *