Jaka grubość wylewki na styropianie

Generalnie minimalna grubość wylewki na styropianie, bez ogrzewania podłogowego wynosi 3,5 cm. W praktyce jeśli mamy niewielką powierzchnię wylewki oraz planujemy przykryć wylewkę płytkamim możemy zastosować wylewkę nawet o grubości 3 cm. Niestety tak cienkie wylewki możemy stosować jedynie przy niewielkiej grubości styropianu rzędu 2 do 4 cm.Im lepiej mamy ocieplony strop, czyli grubsza jest warstwa styropianu tym grubsza powinna być wylewka.

Grubość warstwy styropianu EPS 100 Grubość wylewki (dla ogrzewania podłogowego)
3 cm 3,5 cm (5 cm)
5 cm 4 cm (6 cm)
10 cm 6 cm (7 cm)
15 cm 7 cm (8 cm)
20 cm 8 cm (9 cm)

 

W każdym przypadku wylewka powinna być zbrojona.

Wylewka o grubości 8 cm jest już wylewką bardzo mocną. 8 cm grubości miały często stropy w bardzo starych domach przy rozpiętości nawet do 4 m.

Zupełnie innym tematem jest wylewka bez warstwy ocieplenia: taka wylewka może mieć spokojnie nawet 2 cm gdyż pracuje ona jedynie na ściskanie a nie działają na nią żadne siły zginające ani ścinające.

Przy wylewaniu wylewki pamiętajmy również o dylatacji wylewki: w linii brzegowej oraz na dużych powierzchniach. Inaczej wylewka może nam popękać.

Styrodur albo twardy styropian pod wylewkę

Jeśli mamy naprawdę mało miejsca na wylewkę i jej warstwę ocieplenia warto zastanowić się nad zastosowaniem styroduru zamiast styropianu. Styrodur jest twardszy, ma mniejsze ugięcie i dzięki temu możemy zastosować mniejszą warstwę jastrychu. Współczynnik EPS styroduru wynosi około 300. Dla typowego styropianu podłogowego jest to zalewie 100. Styrodur jest niestety bardzo drogi i sprawdza się jedynie przy cienkich warstwach (do 5 cm). Ciekawą alternatywą jest użycie twardego styropianu EPS 200, który pozwala zastosować taką samą grubość wylewki przy dwukrotnie grubszej warstwie ocieplenia.

3 Comments

 1. Bob budowniczy

  A u mnie majstry wykonaly wylewke o grubosci 3 do 5 cm na styropianie o grubosci 20 cm i do tego jeszcze… EPS 70 kupionym w markecie budowlanym w takiej cenie ze mialbym EPS 150 w internecie. Czy czlowiek naprawde musi sie znac na wszystkim zeby wybudowac dom????

  Reply
  1. Mizo

   I co wylewka popękała? U mnie nie wiem ile jest cm (dom od dewelopera) ale cała wylewka spękana, przyszedł płytkarz powiedział że nie warto na takim czymś układać drogich płytek. Teraz co? Z deweloperem do sądu? Da się jakość sprawdzić grubość wylewki?

   Reply
   1. Bob budowniczy

    Grubości całej wylewki nie sprawdzisz, ale punktowo możesz, nawiercasz wiertłem 3 cm, przewierciło? Wylewka ma mniej jak 3 cm (kryminał! – chyba że anhydryt) potem 4 cm, 5 cm itp. Łatwo sprawdzić ze przewierciło ponieważ wtedy wejdzie Ci wiertło czy drut luzem. UWAGA nie rób tego na ogrzewaniu podłogowym!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *