Jaka grubość wylewki na styropianie

Generalnie minimalna grubość wylewki na styropianie, bez ogrzewania podłogowego wynosi 3,5 cm. W praktyce jeśli mamy niewielką powierzchnię wylewki oraz planujemy przykryć wylewkę płytkamim możemy zastosować wylewkę nawet o grubości 3 cm. Niestety tak cienkie wylewki możemy stosować jedynie przy niewielkiej grubości styropianu rzędu 2 do 4 cm.Im lepiej mamy ocieplony strop, czyli grubsza jest warstwa styropianu tym grubsza powinna być wylewka.

Grubość warstwy styropianu EPS 100 Grubość wylewki (dla ogrzewania podłogowego)
3 cm 3,5 cm (5 cm)
5 cm 4 cm (6 cm)
10 cm 6 cm (7 cm)
15 cm 7 cm (8 cm)
20 cm 8 cm (9 cm)

 

W każdym przypadku wylewka powinna być zbrojona.

Wylewka o grubości 8 cm jest już wylewką bardzo mocną. 8 cm grubości miały często stropy w bardzo starych domach przy rozpiętości nawet do 4 m.

Zupełnie innym tematem jest wylewka bez warstwy ocieplenia: taka wylewka może mieć spokojnie nawet 2 cm gdyż pracuje ona jedynie na ściskanie a nie działają na nią żadne siły zginające ani ścinające.

Przy wylewaniu wylewki pamiętajmy również o dylatacji wylewki: w linii brzegowej oraz na dużych powierzchniach. Inaczej wylewka może nam popękać.

Styrodur albo twardy styropian pod wylewkę

Jeśli mamy naprawdę mało miejsca na wylewkę i jej warstwę ocieplenia warto zastanowić się nad zastosowaniem styroduru zamiast styropianu. Styrodur jest twardszy, ma mniejsze ugięcie i dzięki temu możemy zastosować mniejszą warstwę jastrychu. Współczynnik EPS styroduru wynosi około 300. Dla typowego styropianu podłogowego jest to zalewie 100. Styrodur jest niestety bardzo drogi i sprawdza się jedynie przy cienkich warstwach (do 5 cm). Ciekawą alternatywą jest użycie twardego styropianu EPS 200, który pozwala zastosować taką samą grubość wylewki przy dwukrotnie grubszej warstwie ocieplenia.

4 Comments

  1. Bob budowniczy

    A u mnie majstry wykonaly wylewke o grubosci 3 do 5 cm na styropianie o grubosci 20 cm i do tego jeszcze… EPS 70 kupionym w markecie budowlanym w takiej cenie ze mialbym EPS 150 w internecie. Czy czlowiek naprawde musi sie znac na wszystkim zeby wybudowac dom????

    Reply
    1. Mizo

      I co wylewka popękała? U mnie nie wiem ile jest cm (dom od dewelopera) ale cała wylewka spękana, przyszedł płytkarz powiedział że nie warto na takim czymś układać drogich płytek. Teraz co? Z deweloperem do sądu? Da się jakość sprawdzić grubość wylewki?

      Reply
      1. Bob budowniczy

        Grubości całej wylewki nie sprawdzisz, ale punktowo możesz, nawiercasz wiertłem 3 cm, przewierciło? Wylewka ma mniej jak 3 cm (kryminał! – chyba że anhydryt) potem 4 cm, 5 cm itp. Łatwo sprawdzić ze przewierciło ponieważ wtedy wejdzie Ci wiertło czy drut luzem. UWAGA nie rób tego na ogrzewaniu podłogowym!

        Reply
  2. Michal

    Wyszło mi trochę za mała grubość wylewki przy planowanej wysokości podłogi i 10 cm styropianu co i tak w dzisiejszych czasach jest mało. Czy mogę do grubości wylewki wliczyć również grubość kleju? Będę tam kładł gres szkliwiony River Nero 60 X 119.5 Marmara który z racji dużego wymiaru wymaga około 10 mm kleju. Robię podłogowe na Expert FLOOR HEATING EPS 200 λ 33 i teraz wychodz mi 25 mm wylewki nad rurkami (rurki i styropian już położone). Wg instrukcji ten Knauf wymaga 35 mm nad rurkami. Czy mogę do tych 35 mm wliczyć klej?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *