Jaka grubość wylewki na styropianie

Generalnie minimalna grubość wylewki na styropianie, bez ogrzewania podłogowego wynosi 3,5 cm. W praktyce jeśli mamy niewielką powierzchnię wylewki oraz planujemy przykryć wylewkę płytkamim możemy zastosować wylewkę nawet o grubości 3 cm. Niestety tak cienkie wylewki możemy stosować jedynie przy niewielkiej grubości styropianu rzędu 2 do 4 cm.Im lepiej mamy ocieplony strop, czyli grubsza jest warstwa styropianu tym grubsza powinna być wylewka.

Grubość warstwy styropianu EPS 100 Grubość wylewki (dla ogrzewania podłogowego)
3 cm 3,5 cm (5 cm)
5 cm 4 cm (6 cm)
10 cm 6 cm (7 cm)
15 cm 7 cm (8 cm)
20 cm 8 cm (9 cm)

 

W każdym przypadku wylewka powinna być zbrojona.

Wylewka o grubości 8 cm jest już wylewką bardzo mocną. 8 cm grubości miały często stropy w bardzo starych domach przy rozpiętości nawet do 4 m.

Zupełnie innym tematem jest wylewka bez warstwy ocieplenia: taka wylewka może mieć spokojnie nawet 2 cm gdyż pracuje ona jedynie na ściskanie a nie działają na nią żadne siły zginające ani ścinające.

Przy wylewaniu wylewki pamiętajmy również o dylatacji wylewki: w linii brzegowej oraz na dużych powierzchniach. Inaczej wylewka może nam popękać.

Styrodur albo twardy styropian pod wylewkę

Jeśli mamy naprawdę mało miejsca na wylewkę i jej warstwę ocieplenia warto zastanowić się nad zastosowaniem styroduru zamiast styropianu. Styrodur jest twardszy, ma mniejsze ugięcie i dzięki temu możemy zastosować mniejszą warstwę jastrychu. Współczynnik EPS styroduru wynosi około 300. Dla typowego styropianu podłogowego jest to zalewie 100. Styrodur jest niestety bardzo drogi i sprawdza się jedynie przy cienkich warstwach (do 5 cm). Ciekawą alternatywą jest użycie twardego styropianu EPS 200, który pozwala zastosować taką samą grubość wylewki przy dwukrotnie grubszej warstwie ocieplenia.

2 Comments

  1. Bob budowniczy

    A u mnie majstry wykonaly wylewke o grubosci 3 do 5 cm na styropianie o grubosci 20 cm i do tego jeszcze… EPS 70 kupionym w markecie budowlanym w takiej cenie ze mialbym EPS 150 w internecie. Czy czlowiek naprawde musi sie znac na wszystkim zeby wybudowac dom????

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *