Czy opłaca się ocieplić dom

Zakładając, że mamy całkowicie nieocieplony dom z cegły i ogrzewamy go gazem – przy tym bezobsługowym medium grzewczym jest nam obojętne czy spalamy rocznie 4000 m3 gazu czy 1000 m3, gdyż ilość spalonego gazu nie przekłada się na ilość pracy nad obsługą kotła. W przypadku ogrzewania paliwami stałymi, np.: węglem, drewnem, pelletem – oprócz oszczędności pieniędzy wydanych na opał dochodzi oszczędność czasu. Wróćmy jednak do ogrzewania gazem. W nieocieplonym domu wybudowanym z cegły roczny koszt CO to około 6000 zł. Co prawda „za gaz” zapłacimy znacznie więcej bo nawet 7000 – 8000 zł lecz na koszt gazu składa się nie tylko koszt centralnego ogrzewania ale także koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej i stałe opłaty abonamentowe.Nieocieplony dom 8400 zł rocznie, ocieplony: 4200 zł rocznie

Pomiędzy budynkiem dobrze zaizolowanym cieplnie a domem bez ocieplenia różnica w rocznych kosztach centralnego ogrzewania wynosi około 4200 zł. Są to wartości orientacyjne:

  • dla budynku nieocieplonego przyjmuje się zużycie energii na poziomie ok. 200 kWh/m2/rok
  • dla budynku ocieplonego przyjmuje się około 100 kWh/m2/rok

Dane te dotyczą dom o powierzchni ogrzewanej około 140 m2, czyli rocznym zapotrzebowaniu na ciepło 28000 kWh (budynek nieocieplony), 14000 kWh (budynek docieplony) – przy cenie gazie z lutego 2016 roku.

UWAGA:

Całkowite roczne zużycie energii nijak ma się do współczynników przenikania ciepła stropów, ścian i dachu! Na przykładzie docieplenia ścian wartości prezentują się okazale: nieocieplona ściana 38 cm z cegły posiada Współczynnik przenikania ciepła U na poziomie około 1,5 W/m2K, ta sama ściana ale docieplona tanim styropianem o grubości zaledwie 10 cm ma już 0,34 W/m2K a gdyby właściciel domu „porządnie docieplił grafitową 15-stką” uzyskałby współczynnik na poziomie 0,19 W/m2K. Czy jednak to oznacza prawie 8-krotną redukcję kosztów ogrzewania? Niestety nie. Dlaczego? Bo utrata ciepła nie następuje tylko drogą przewodzenia ciepła ale również np. poprzez wentylację. A docieplenie nie może się przecież wiązać z zatkaniem kratek wentylacyjnych! Poza tym budynek nieocieplony słabiej będzie magazynował energię słoneczną w słoneczne, wiosenne i jesienne dni: ocieplenie działa przecież w obydwie strony! Z tego też tytułu różnica pomiędzy budynkiem nieocieplonym a ocieplonym będzie wynosić około 2 razy i żadne poważne opracowanie nie podaje większych różnic (większe są tylko w przypadku porównania domów nieocieplonych do domów energooszczędnych i pasywnych).

Koszt ocieplenia domu

Samo ocieplenie ścian zewnętrznych domu w skład którego wchodzi montaż płyn styropianowych i „zaciągnięcie ich siatką z klejem” to koszt około 70 zł/m2 wraz z materiałem to koszt około 20000 zł.

Koszt ocieplenia stropu od dołu (w domu podpiwniczonym) przy powierzchni stropu nad piwnicą 75 m2 to około 6000 zł. W domu bez piwnic docieplenie podłogi nie jest możliwe bez gruntownego remontu: usunięcia starych warstw podłóg i położenia nowych, co również nie jest czasami możliwe ze względu na zbytnie ograniczenie wysokości w pomieszczeniach.

Koszt ocieplenia stropu na strychu to koszt położenia twardego styropianu i zrobienia wylewki, razem około: 4500 zł (60 zł / m2).

W sumie, koszt ocieplenia domu 140 m2 to około 30000 zł.

Czy opłaca się ocieplić dom?

Przy ogrzewaniu gazem ocieplenie domu zwróci się po około 7 latach. Gdybyśmy mieli jednak tani w eksploatacji kocioł miałowy z podajnikiem tłokowym to na zwrot poczekalibyśmy nawet 20 lat! Te obliczenia dotyczą jednak osób, które posiadają pieniądze schowane w skarpecie, nigdzie nie zainwestowane. A co jeśli musielibyśmy brać kredyt na ocieplenie domu?

Kredyt na ocieplenie domu może się nie opłacać

Gdyby całkowity koszt kredytu wyniósł 14 % rocznie i kredyt byłby długookresowy koszt ocieplenia nie zwróciłby się praktycznie nigdy. To tłumaczy również fakt, nieocieplania domów w latach 90-tych, kiedy to kredyty były znacznie droższe a styropian – w stosunku do zarobków – droższy.

Również właściciele domów, którzy wybudowali je za kredyty we frankach, zaciągając je w chwili gdy CHF kosztował w okolicach 2 zł nie zrobili dobrego interesu. Dla nich lepiej byłoby wtedy domów nie ocieplać a mieć mniejszy kredyt obecnie do spłaty. Nie mieli oni jednak wyboru ze względu na prawo budowlane.

Obecnie (kwiecień 2016) oprocentowanie RSSO kredytów hipotecznych wynosi około 4 %. Przy tak niskich kosztach pieniądza ocieplanie domów opłaca się. Nigdy jednak nie wiadomo na jakim poziomie będą stopy procentowe w niedalekiej przyszłości.

 

1 Comment

  1. MarJan

    Jaki realny zysk na ogrzewaniu moze dac ocieplenie w domu typu kostka samych scian, bez scian piwniczncyh. Dach nieocieplony ale papa jest nowa – 5 lat – szkoda to ruszac. Piwnicy rowniez nie chce ruszac bo przy domu jest nowa kostka brukowa – schodzic ponizej tego nie bede a cala piwnica oblozona jest slicznym kamieniem – nie chce tego zakrywac gdyz ten kamien zwikesza wlasciwosci wizualne domu.

    Dom 160m2 uzytkowej na dwoch pozioamch + piwnice (nieogrzewane). Obecnie spalam okolo 7 ton groszku, nie ekogroszku na sezon (wiadomo w 2015/2016 troche mniej bo zimy nie bylo) razem CWU+CO bo zadnego innego zrodla ciepla nie ma (grzalka w bojlerze uruchamiana 4-6 razy w roku podczas ogromnych upalow ze szkoda komin grzac).

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *