Przewymiarowany kocioł węglowy

Z przewymiarowanym kotłem węglowym mamy do czynienia wtedy gdy nawet podczas silnych mrozów kocioł nie pracuje na pełnej mocy. Zjawisko przewymiarowania tyczy się głównie kotłów węglowych zasypowych, czyli takich klasycznych do których wsypujemy określoną porcje paliwa i nie są wyposażone w żaden podajnik. W mniejszym stopniu dotyczy ono kotłów z podajnikiem, choć w ich przypadku przewymiarowanie nie jest tak niekorzystne jak przy zasypowych kotłach na węgiel i drewno.Przewymiarowany kocioł spali więcej paliwa, będzie bardziej dymił a w okresie przejściowym jego obsługa będzie ciągłą walką o utrzymanie możliwie niskiej mocy.

Dlaczego przewymiarowany kocioł spala więcej węgla?

Kocioł zasypowy o większej mocy posiada dłuższą i szerszą komorę zasypową niż kocioł o mniejszej mocy. Jeśli chcemy uzyskać małą moc w dużym kotle musimy:

  • albo dławić mocno dopływ powietrza, co powoduje niepełne spalanie, wydzielanie się sadzy (a więc czystego chemicznie węgla!) co sprawia, że spalanie jest nieekonomiczne
  • rozpalać ogień po jednej stronie kotła ale jest to możliwe tylko w pewnym zakresie, nie da się przecież ułożyć górki węgla na 1/3 szerokości czy długości komory zasypowy gdyż zasyp ten się przewróci – sposób ten również nie zda egzaminu bo palenisko będzie zbyt wychładzane przez zbyt duży rusz a dodatkowo odległość żaru od płaszcza wodnego w komorze zasypowej będzie wysoka a więc skuteczność tego płaszcza niska

Co zrobić z przewymiarowanym kotłem?

Najlepiej kocioł sprzedać i kupić kocioł odpowiedniej mocy. Kotły o większej mocy są droższe więc wymieniając kocioł używany na inny używany jeszcze odzyskamy część pieniędzy. Co jednak gdy sprzedaż nie wchodzi w grę, bo np jesteśmy bardzo przywiązani do naszego kotła. Rozwiązań jest kilka:

  • rozbudować dom (np. dobudować piętro)
  • kupić bufor ciepła i palić raz dziennie, bądź co kilka dni
  • ograniczyć moc kotła przerabiając komorę zasypową
  • palić mniej kalorycznym opałem (np. węgiel brunatny, miał, muł węglowy)
  • sprzedawać ciepło sąsiadom (zapewne wg praca nielegalne)
  • zerwać styropian (bardzo pozbawione sensu)

Jak rozpoznać że kocioł jest przewymiarowany?

Przewymiarowanie kotła w codziennej eksploatacji objawia się głównie faktem prawie całkowitego ograniczania dostępu powietrza przy temperaturze bliskiej zeru i odpowiedniej temperaturze wewnątrz budynku. W kotłach z miarkownikiem ciągu klapka jest cały czas prawie całkowicie zamknięta a w kotłach z nadmuchem wentylator załącza się bardzo rzadko. Uwaga: taki sam objaw może również powodować nieszczelny kocioł.

Przewymiarowanie kotła można stwierdzić również obliczeniowo, znając mniej więcej moc kotła i zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Generalnie jednak można przyjąć, że nasz kocioł na pewno jest przewymiarowany, jeśli:

  • poprzedni mimo mniejszej mocy „dawał dobrze radę” a kupiliśmy mocniejszy za namową sprzedawcy
  • przed dociepleniem domu / wymianą okien obecny kocioł sprawował się dobrze

3 Comments

  1. oli

    przewymiarowany kociol ma jedna zalete: mozna nasypac wiecej paliwa i spokoj na dluzej

    Reply
    1. Janusz

      Wcale nie. Przewymiarowany kocioł gdy nasypiesz dużo opału będzie dusił klapką przepływu albo brakiem pracy wentylator opał co powoduje jego niedopalenie i sprawność leci na łeb, na szyję nawet w okolicę 30%. Opału ubywa prawie równie szybko gdybyś ogrzewał dwa razy większy dom.

      Najgorzej jak nie daj Boże rozpalisz całość od dołu i zrobi Ci się żar na całym palenisku to sprawność potrafi spaść i do 20 %.

      Lepiej mieć niewielki kocioł.

      Reply
  2. Kierownik budowy Andrzej

    Jedyna sensowna rada na przewymiarowany kocioł to mniej kaloryczny opał: węgiel ruski, czeski, brunatny… tego jest pod dostakiem na rynku i super cenach i przynajmniej wiesz ze nie przepłacisz w przeciwieństwie do węgla wysokokalorycznego, który może być pomieszany z ruskim.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *