Kaflowa kuchnia węglowa

Kaflowa kuchnia węglowa niegdyś była centrum domu. Służyła nie tylko do gotowania potraw ale również do ogrzewania pomieszczeń.Piec kaflowy jest piecem akumulacyjnym. Co oznacza, że ogrzewa nie tylko wtedy gdy się w nim pali ale również gdy jest nagrzany.

Kuchnie węglowe – w przeciwieństwie do pieców kaflowych służących do ogrzewania – często są przyklejane do ścian. Przez co grzeją również ściany budynku. Z tego też względu piece kaflowe zawsze umieszczało się w rogu pokoju, który był wewnątrz domu – nigdy na ścianie zewnętrznej.

Kaflowa kuchnia węglowa z piekarnikiem i wędzarnią

Kaflowa kuchnia węglowa z piekarnikiem i wędzarnią

Kuchnia węglowa kaflowa z piekarnikiem

Dość powszechnym wyposażeniem kaflowej kuchni węglowej jest piekarnik. Podczas gdy jest on nieużywany można go wyłożyć cegłą szamotową by zwiększyć pojemność cieplną kuchni.

Kaflowa kuchnia węglowa z wędzarnią

Kuchnie węglowe mogą posiadać również wędzarnie. Wędzarnia znajduje się na ścianie, na której są przewody kominowe. Oczywiście podczas wędzenia nie używamy węgla, ale drewna, które zostało już odgazowane albo –

Podkowa w kuchni kaflowej

Ogrzewanie wody CWU w kuchni kaflowej może przebiegać w wbudowanej weń podkowie. Kuchnia kaflowa wyposażona w podkowę stanowi wtedy kompletne źródło CO i CWU dla domu.

Oprócz tego podkowa może pełnić funkcje centralnego ogrzewania dla domu: może być podłączona również z głównym piecem węglowym co stanowi bardzo dobre źródło alternatywnego ogrzewana w przypadku awarii pieca centralnego ogrzewania.

4 Comments

 1. Tereska z Terespolu

  Posiadam podobny jak na zdjęciu piec kaflowy tylko bez piekarnika. Robię właśnie remont kuchni – piec miał zostać usunięty… ale po przeczytaniu tego artykuły zastanawiam się czy jest sens to robić? W sumie mam trochę miejsca w kuchni, która ma 18m2… mogę wynieść stół i zrobić jadalnie w pokoju obok. Może nie warto ruszać starego kafloka?

  Tylko czy taki piec to nie obciach w dzisiejszych czasach???

  Reply
  1. Romek

   Obciach nie, wracają nawet do mody takie piece. Również kuchenne. Łatwo jest przystosować taki piec do nowoczesnego wyglądu poprzez wymianę jego elementów metalowych bądź zastąpienie ich szkłem.

   Reply
  2. Gerard

   Zmień stalowe drzwiczki na piękne szyby, niech zdun zrobi Ci zaciąg powietrza z zewnątrz i będziesz miała super piec!

   Reply
 2. Ymek

  Najgorsze że obecnie to mało ekonomiczne źródło ciepła. Taka kuchnia węglowa wymaga drogiego grubego węgla. Co daje koszt praktycznie 30 gr / kWh. Zbliżony do taryfy nocnej. Należy jednak pamiętać że w praktyce taka kuchnia bardziej grzeje niż gotuje… zużycie węgla będzie więc bardzo duże i skranie nie opłacalne latem gdy ogrzewanie nie jest potrzebne.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *