Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne

Wiele osób myślących o ogrzewaniu domu prądem (np. z fotowoltaiki) zastanawia się czy lepiej jest zastosować ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Polega na zatopieniu – zazwyczaj pomiędzy wylewką a płytkami – przewodów grzewczych. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wymaga mniej pracy, szczególnie gdy już posiadamy wylewki i musielibyśmy je skuwać by położyć podłogówkę. Jest więc rozwiązaniem trochę tańszym. Kolejną zaletą jest możliwość szybszego rozgrzania podłogi (ze względu na to, że przewody grzewcze są prawie bezpośrednio pod płytkami). Na tym właściwie kończą się jego zalety…

Wodne ogrzewanie podłogowe

Jest systemem trochę droższym ale nawet przy ogrzewaniu prądem warto go zastosować. Dlaczego? Takie ogrzewanie możemy połączyć z buforem ciepła i dzięki temu grzać w taryfie nocnej, bądź dogrzewać podłogę kominkiem z płaszczem wodnym. Dodatkowo jeśli prąd podrożeje i (nawet jeśli mamy fotowoltaikę w 2037 skończą się korzystne warunki jej użytkowania) możemy zastosować ogrzewanie pompą ciepła, która zużyje kilkukrotnie mniej prądu niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne, które pracuje tzw. COP = 1 (nie pozyskuje energii z atmosfery jak pompa ciepła).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *