Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne stanowią interesujące rozwiązanie ogrzewania wody użytkowej w domu. Instalując kolektory słoneczne musimy jednak pamiętać, że jest to dość duża inwestycja a trwałość kolektorów jest ograniczona. Przed montażem kolektorów należy dokonać kalkulacji opłacalności inwestycji, tym bardziej jeśli jest ona pokrywana z kredytu.

Nie całkiem darmowe

Kolektory słoneczne do działania wymagają energii elektrycznej. Na szczęście w niewielkiej ilości. Koszt prądu zużywanego przez kolektory nie powinien przekroczyć 150 zł rocznie.

Przeżytek?

Wielu specjalistów twierdzi, że w dzisiejszych czasach kolektory słoneczne to już lekki przeżytek. Dlaczego? W słoneczny dzień niewiele mniej energii wyprodukują panele fotowoltaiczne a w obecnym stanie prawym – rok 2020 – sieć energetyczna może nam posłużyć jako darmowy akumulator o sprawności 80%. W przypadku paneli fotowoltaicznych nie ma więc problemów z nadwyżkami energii.

Jeśli jednak potrzebujemy ogrzewać duże ilości wody, większą wydajność przy tej samej cenie może zapewnić nam powietrzna pompa ciepła. Urządzenia te od lat wygrywają z kolektorami słonecznymi, np. w zakresie podgrzewania wody w obiektach tj. baseny zewnętrzne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *