Dachówka ceramiczna

Ceramiczne dachówki są jednym z najstarszych sposobów pokrywania dachów. Co prawda dopiero niedawno stały się popularne, gdyż ich cena spadła. Kiedyś na pokrycie dachu dachówkami ceramicznymi stać było tylko najbogatszych.

Łatwo rozpoznać dachówkę ceramiczną od blachy z bliska porównując jej grubość, ceramiczne dachówki posiadają przekrój kilku mm

Łatwo rozpoznać dachówkę ceramiczną od blachy z bliska porównując jej grubość, ceramiczne dachówki posiadają przekrój kilku mm

Do zalet należy zaliczyć:

  • bardzo wysoką trwałość
  • odporność na uszkodzenia
  • ładny wygląd mimo upływu wielu lat

Wady to:

  • wysoka masa (wymaga odpowiednio mocnej więźby)
  • trudność w docinaniu
  • wysoki koszt

Koszt pokrycia dachu dachówką ceramiczną

Choć w cennikach najtańsze ceramiczne dachówki posiadają ceny zbliżone do blacho-dachówki w rzeczywistości koszt krycia dachu takimi dachówkami jest wyższy. Przykładowo dla zwykłego prostego dachu z jedną lukarną koszt dachówek podstawowych stanowi około połowę całkowitego kosztu pokrycia dachu dachówką. Dlaczego? Bardzo drogie przy dachówkach ceramicznych są dodatki tj. gąsiory (montowane na szczycie dachu), zakończenia gąsior, dachówki wentylacyjne dachówki skrajne (lewe oraz prawe). Te ostatnie stanowią około 25 – 30 % kosztu pokrycia dachu dlatego wielu inwestorów decyduje się na niestosowanie tych dachówek i wykończenie boków dachu blachą. Wykończenie dachu blachą zwiększa jednak koszt robocizny.

Widząc więc w cenniku dachówek koszt pokrycia 1m2 na poziomie 40 zł przygotujmy się na wydatek około 80 zł za każdy 1m2.

Droższa więźba pod dachówkę

Jeśli aktualnie na naszym dachu posiadamy blacho-dachówkę, gonty bitumiczne, papę czy dachówkę eternitową najprawdopodobniej nie będziemy mogli wymienić pokrycia dachu na dachówkę. Więźba dachowa przystosowana pod dachówkę musi być mocniejsza by znosić duże obciążenie ciężkim pokryciem. Dotyczy to oczywiście również dachówki cementowej, która jest nawet jeszcze cięższa.

kosz-dachowy-dachowka-ceramiczna

Kosz dachowy na dachu wykończonym dachówką ceramiczną stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych dekarzy. Na zdjęciu kosz dachowy wykonany przez dekarza z 15 letnią praktyką zawodową.

Zamek dachówki

Dachówki zazębiają się o siebie w oparciu o tzw. zamki. Różni producenci stosują różne rozwiązania, wielu z nich stosuje dachówki z podwójnymi zamkami (np. RuppCeramika GRANAT 13V czy Koramic Renesansowa L15), które to mają zapewniać lepszą szczelność dachówkom. Dachówki z podwójnymi zamkami są droższe niż wersje z pojedynczymi.

Dachówka naturalna, angobowana czy glazurowana?

Producenci oferują różne rodzaje powłok dla swoich dachówek. Standardowa dachówka jest mało śliska. Dlatego często klienci wybierają wersję angoba, która jest gładsza i bardziej się świeci. Najbardziej gładką i świecącą się powłoką jest powłoka glazurowana. Często stosowanym określeniem wśród producentów dachówek jest termin „angoba szlachetna” jest to bardziej błyszcząca powłoka angobowana.

Angobowana czy glazurowana powłoka ma zapewnić lepsze odprowadzanie wody i mniejsze zanieczyszczanie się dachówki a także chronić dachówkę przed porastaniem mchem.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *