Sztachety drewniane

Ogrodzenie sztachetą drewnianą jest chyba najbardziej klasyczną formą ogrodzenia. Zaletą drewna jest jego ponadczasowy wygląd: sztachety drewniane niewiele się zmieniły od wielu dziesiątek lat.

Sztacheta drewniana ze schowanymi (znajdującymi się z tyłu ogrodzenia) słupkami metalowymi. To nowoczesna forma ogrodzenia sztachetowego drewnianego

Sztacheta drewniana ze schowanymi (znajdującymi się z tyłu ogrodzenia) słupkami metalowymi. To nowoczesna forma ogrodzenia sztachetowego drewnianego

Trwałość

Pisząc o trwałości ogrodzeń drewnianych należy pamiętać, że drewno drewnu nie jest równe! Po pierwsze istnieją różne gatunki drzew. Na ogrodzenie bardzo polecane są sztachety dębowe i olchowe. Niższą trwałością wyróżniają się popularne sztachety sosnowe oraz ozdobne gatunki drzew jak akacja i jesion. Trwałość drewnianej sztachety zależy również od jego impregnacji. Najlepsze sztachety są produkowane z drewna suszonego komorowo i impregnowanego ciśnieniowo a następnie malowanego specjalną farbą.

Tanie sztachety drewniane nadgryzie ząb czasu już po 5 latach a drogie ogrodzenie, które dodatkowo jest regularnie konserwowane wytrzyma w dobrym stanie nawet 25 lat.

Należy pamiętać również o tym, że drewno „nie lubi” warunków wilgotnych oraz braku dostępu do słońca. Stąd sztacheta drewniana w miejscu gdzie bez przerwy panuje cień a zimą są zaspy śniegowe jest kiepskim pomysłem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *