Ile styropianu pod podłogówkę

Jedną z wad ogrzewania podłogowego jest grzanie nie tylko kondygnacji, na której mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe ale również kondygnacji niżej. Nie jest to jednak argument przez, który będziemy odradzać ogrzewanie podłogowe. Grzejniki również grzeją ściany, na których są umieszczone a dodatkową zapewniają dużo gorszy rozkład temperatury przez co wiele bardziej grzejemy sufit niż przy podłogówce. Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, warto jednak, stosując odpowiednią ilość styropianu, ograniczyć niepotrzebną utratę energii cieplnej pod podłogę.

Ogrzewanie podłogowe ogrzewa podłogę oraz to co znajduje się pod warstwą ocieplenia mniej więcej w stopniu równym współczynnikom przenikania ciepła: współczynnikowi przenikania ciepła przegrody stanowiącej wylewkę + warstwy wykończeniowej oraz współczynnikowi przenikania ciepła przegrody stanowiącej izolację termiczną pod ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo musimy uwzględnić różnicę temperatur tych dwóch ośrodków. Zakładając, że pod podłogą na gruncie panuje temperatura 4 stopni a w środku pomieszczenia ogrzewanego panuje temperatura 20 stopni to co znajduje się pod ogrzewaniem podłogowym grzejemy 5 razy mocniej.

Współczynnik przenikania ciepła U dla wylewki o grubości 7 cm, 1 cm kleju do płytek i podłogi z płytek wynosi około 12,5 W/(m2·K).

Panele podłogowe wraz z podkładem zapewniają współczynnik przenikania ciepła U na poziomie około 7 W/(m2·K) a więc dwukrotnie gorszy niż płytki.

Ogrzewanie podłogowe na gruncie 15 cm styropianu przy podłodze pokrytej płytkami, 25 cm przy podłodze z panelami podłogowymi

15 centymetrów twardego styropianu dach/podłoga EPS-80 038 zapewnia współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,25 W/(m2·K). Jest to 50 razy więcej niż współczynnik przenikania ciepła dla wylewki + płytek. Dzięki 15 cm warstwie ocieplenia styropianem jedynie 2% ciepła pochodzącego z ogrzewania podłogowego zostanie oddane do gruntu.

Ogrzewanie podłogowe nad nieogrzewaną piwnicą: 6 cm przy płytkach, 10 cm przy podłodze z paneli podłogowych

Jeśli piwnica jest typowo niezamieszkała np. służy nam jako garaż, w którym wcale nie zależy nam by było ciepło to właściwie powinniśmy zaizolować podłogę tak mocno jak w przypadku podłogi na gruncie. Jeśli jednak w piwnicy znajdują się pomieszczenia przynajmniej częściowo używane, np. pralnia, kotłownia, suszarnia, spiżarnia wcale nie będzie problemem przekazywanie nawet 5% ciepła do takiej piwnicy: wchodzenie do piwnicy w której panuje temperatura zimą 2 stopni wcale nie należy do przyjemnych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *