Czy warto kupić dom z kamienia?

Kamień był niegdyś popularnym materiałem budowlanym. Choć dziś już nikt nie stawia z niego domów, kiedyś w czasach gdy brakowało cegły, domy z kamienia były jedynym sposobem dla wielu rodzin by wybudować dom. Kamień w starszych budynkach bardzo często był mieszany z cegłą. Dlatego trudno znaleźć stary dom wybudowany w 100% z kamienia albo 100% z cegły. Często w domach z cegły są fundamenty z kamienia. W domach z cegieł zaś często ściany działowe i ob-murówki okien i drzwi oraz nadproża są ceglane. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej na temat tego materiału budowlanego!

Fundament z kamienia lepszy niż fundament z cegieł!

Wiele starych domów posiada fundamenty z cegieł. Cegły to wyjątkowo kiepski materiał na fundamenty. W ziemi ulegają biodegradacji. Wystarczy obejrzeć kilka fundamentów domów z cegieł by przekonać się, po odkryciu po latach taki dom często wygląda tak, jakby połowę cegieł użytych do fundamentu ktoś wybrał. Ten ktoś to ząb czas. Kamienie, które są używane do budowy fundamentów mogą leżeć w glebie i nic im się nie stanie. Czy ktoś widział kiedyś by duży kamień umieszczony na wolnym powietrzu nagle pękł po zimie? Nie. Ale w przypadku stosu nieprzykrytych cegieł zdarza się to po latach.

Czy mury z kamienia są wytrzymałe?

Generalnie mur z kamienia o tej samej grubości będzie mniej wytrzymały niż mur z cegły. Warto jednak pamiętać, że grubość przeciętnej ściany zewnętrznej z cegieł przy budynku z 2 bądź 3 kondygnacjami to przeważnie 40 cm. Taki sam mur, ale wykonany z kamienia ma szerokość zazwyczaj około 60 cm. Z tego też względu nie należy się obawiać problemów z wytrzymałością kamiennych murów. Chyba, że ktoś wyjątkowo oszczędzał na grubości muru i zastosował kamienny mur o szerokości np 30 cm.

Pamiętajmy również, że najważniejsza jest zaprawa. Zaprawa jest znacznie słabszym elementem muru niż cegły czy kamienie, które go tworzą. Natomiast 99% starych domów jest zbudowane na takiej samej zaprawie: zaprawie wapiennej.

Czy domy z kamienia są zimne? Czyli parę słów o współczynniku przenikania ciepła kamienia budowlanego

Współczynnik przenikania ciepła U dla bardzo twardych kamieni są trochę gorsze niż współczynniki U dla cegły pełnej. Z kolei lżejsze kamienie są lepszymi izolatorami. Szczególnie warte wspomnienia są tu tufy wulkaniczne, które oferują całkiem dobrą izolację cieplną. Współczynnik przenikania ciepła U dla tufu wulkanicznego wynosi około 0,4 W/(m·K) 1. Dla porównania dla muru z betonu komórkowego o gęstości 600 jest to 0,2 W/(m·K) a dla cegły pełnej 0,77 W/(m·K). Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła tym lepiej. Wartości te oznaczają, że mur z betonu komórkowego o szerokości 30 cm daje podobną ochronę przed utratą ciepła jak mur z tufu wulkanicznego o grubości 60 cm. Pamiętajmy jednak, że aby zapewnić w starym domu z kamienia bardzo dobrą izolacyjność cieplną musimy go docieplić. Dziś dociepla się nawet budynki z gazobetonu, które pierwotnie miały posiadać ściany jednowarstwowe.

Duża pojemność cieplna: duża zaleta ale czasem i wada

Domy z kamienia charakteryzują się dużą pojemnością cieplną. Wynika ona z dużej masy budynku. Masa kamienia na jednostkę objętości jest porównywalna do cegły, jednak jak wcześniej zostało napisane domy z kamienia mają z reguły grubsze ściany. Co to oznacza? Wygrzanie długo opuszczonego domu z kamienia będzie trwało bardzo długo. Ale jeśli będzie codziennie użytkowany jego pojemność cieplna będzie tylko zaletą. Dlaczego? Grube mury będą bronić od zamarznięcia w mroźne noce gdzie temperatura sięga -25 stopni. Największą jednak ich zaletą jest chłodzenie podczas upalnych dni. Takich dni w Polsce nie ma zbyt wiele: kamień nie zdąży się zbytnio nagrzać nawet podczas kilku dniowych upałów. Paradoksalnie więc dom z kamienia można uznać za energooszczędny, jeśli w tradycyjnym budynku z MAX-a stosowalibyśmy klimatyzację tu z pewnością zaoszczędzimy.

3 Comments

 1. Grażynka

  Kupiłam używany dom. Właśnie z kamienia, konkretnie z tufu wulkanicznego. Dom znajduje się w Miękini. Jest to bardzo popularny materiał budowlany w tym rejonie. Ściany mojego domu mają około 50 cm grubości wraz z tynkiem. Czy taki budynek trzeba ocieplać? Różne są zdania fachowców. Jedni mówią, że tak gruba ściana jest już wystarczającą barierą do utraty ciepła inni, że trzeba gdyż to nie jest izolacyjny materiał tak jak np. gazobeton.

  Reply
  1. inż. budownictwa Jonasz K.

   Twoja ściana ma współczynnik U na poziomie około 0,8 W/mK. To i tak znacznie lepiej niż niż przy ścianach z cegły pełnej 40 cm, które mają współczynnik 2. Od 2017 roku maksymalnie dla ścian jest jednak 0,23 co oznacza, że zwykłego styropianu musiałabyś dać około 14 cm albo grafitowego 11 cm by zmieścić się w normach na 2017 rok.

   Jednak jeśli nie masz w domu ocieplonego dachu ani podłogi to taka ucieczka ciepła przez ściany to żadna ucieczka ciepła. Przy tym współczynniku przenikania przy zerze na polu a 20 w domu przez ścianę średniej wielkości piętra (70m2) ucieka (powierzchnia zewnętrzna ścian 108m2) całe 1728 W mocy grzania budynku. Przy grzaniu węglem to koszt 250 zł miesięcznie zimą. Docieplając ściany wg wymogów technicznych z 2017 roku zejdziesz do 72 zł. Oszczędność 180 zł miesięcznie przez dajmy na to pół roku, przy koszcie docieplenia przynajmniej 20000 zł zwróci się za 20 lat.

   Reply
 2. Malvina

  „Generalnie mur z kamienia o tej samej grubości będzie mniej wytrzymały niż mur z cegły. Warto jednak pamiętać, że grubość przeciętnej ściany zewnętrznej z cegieł przy budynku z 2 bądź 3 kondygnacjami to przeważnie 40 cm. Taki sam mur, ale wykonany z kamienia ma szerokość zazwyczaj około 60 cm. Z tego też względu nie należy się obawiać problemów z wytrzymałością kamiennych murów. Chyba, że ktoś wyjątkowo oszczędzał na grubości muru i zastosował kamienny mur o szerokości np 30 cm.”

  A więc które mury są lepsze? Standardowe na 3/2 cegły czyli 40 cm z cegły czy mury 55 cm z kamienia?

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *