Duża czy mała działka

Niejednokrotnie inwestorzy rozważający zakup działki budowlanej zastanawiają się nad jej rozmiarem. Lepiej wybrać większą działkę i zbudować na niej gorzej wykończony dom czy kupić mniejszą działkę a pieniądze przeznaczyć na bardziej luksusowe wykończenie nieruchomości? A może lepiej kupić mniejszą działkę, ale bliżej centrum niż większą działkę ale oddaloną od całej infrastruktury o dobre kilka-kilkanaście kilometrów? To pytania, które najczęściej zadają sobie inwestorzy.Duża działka ładnie wygląda ale jej utrzymanie i wykończenie kosztuje więcej

Prawie wszystkim podobają się wielkie, zadbane działki z ogrodami i oczkami wodnymi na terenie. Niestety, duża działka to większe koszty. Zapłacimy za nią wyższy podatek od nieruchomości, a w przyszłości może również wyższy podatek katastralny.

Koszty wykończenia, tj. koszty równania terenu, położenia kostki brukowej, ułożenia krawężników, wykonania ewentualnego drenażu są bardzo wysokie.

Wysokie są również koszty utrzymania. Nawet same koszty koszenia trawy przy dużej powierzchni działki są ogromne. Do koszenia działki o powierzchni powyżej 20 arów warto wyposażyć się w traktorek do koszenia trawy – przekonuje ekspert ze sklepu z kosiarkami z którym mieliśmy okazję rozmawiać.

Duża działka duży ogród

Istnieje wiele fanów (a jeszcze więcej fanek, wszak ogrodnictwo to typowo kobiecie hobby) dużych ogrodów z bogatą roślinnością. Rzeczywiście na dużej działce prezentują się one znacznie bardziej okazale. Niestety duży ogród wymaga pielęgnacji oraz regularnego nawadniania. No chyba, że ktoś posiada działkę w terenie podmokłym, ale takiej generalnie nie polecamy. Chyba, że ktoś chce mieć duży ogród i jest w stanie wykonać efektywny system odwadniania (np. w pobliżu płynie rzeka której koryto jest zdecydowanie poniżej działki przez cały rok).

Zalety dużej działki

Oprócz ładnego wyglądu (pod warunkiem, że działka jest zadbana), zaletami dużej działki są:

  • możliwość prowadzenia na niej działalności gospodarczej, jeśli zezwala na to plan zagospodarowania przestrzennego (nie mniej jednak bardzo często po latach takiego funkcjonowania okazuje się, że lepiej nie mieć firmy blisko domu)
  • możliwość późniejszej odsprzedaży części działki (pod warunkiem, że nieruchomość, którą na niej wybudowaliśmy to umożliwia)
  • możliwość postawienia drugiego domu

Najmocniejszym argumentem za zakupem dużej działki jest fakt, że jeśli nie kupimy w aktualnej chwili dużej powierzchni to w przyszłości raczej trudno będzie nam dokupić dodatkową powierzchnie do naszej działki: zazwyczaj działki w rozsądnych lokalizacjach sprzedają się szybko.

Zalety małej działki

Bez wątpienia największa zaletą małej działki są niskie koszta. Zarówno zakupu jak i utrzymania. Niektórzy również uważają że małe jest piękne. W odniesieniu do wielu działek można przyjąć ten argument za pewnik. Gdyż większość działek, które są małe są ładne. Dlaczego? Dużo łatwiej zadbać o działkę 3-4 ary niż o działkę 20 arową.

Absurdalnie mała działka zaniża mocno wartość nieruchomości

Jedyne czego należy się zdecydowanie wystrzegać to działek absurdalnie małych. Takich na których zaparkowanie 2-3 samochodami stanowi problem. Albo gdy nie ma dojazdu do części działki znajdującej się za domem. Tego typu działki zaniżają wartość nieruchomości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *