Jak ogrzewać oszczędnie gazem

Rachunki za gaz bywają powodem koszmarów wielu właścicieli posiadających ogrzewanie gazowe. W jaki sposób można zmniejszyć koszty ogrzewania gazem, nie zmniejszając komfortu cieplnego?

Stała temperatura = oszczędność

Utrzymywanie stałej temperatury to klucz do oszczędności. Skoki temperatury nie są korzystne ani dla zdrowia ani dla ekonomii grzania. Wyłączając całkowicie ogrzewanie na pewien okres czasu doprowadzamy do wychłodzenia się ścian. Z uwagi na to, że odczuwalna przez nas temperatura jest mniej-więcej średnią temperatur ścian oraz powietrza, gdy wyziębimy ściany będziemy musieli potem bardziej nagrzać powietrze by osiągnąć ten sam komfort cieplny. To spowoduje zwiększenie kosztów. Tak więc utrzymywanie całodobowo takiej samej temperatury w pomieszczeniu daje nam oszczędności. W utrzymywaniu stałej temperatury pomocne są termostaty pokojowe.

Taktowanie kotła wrogiem oszczędnego ogrzewania gazem

Gdy twój kocioł ciągle się włącza na minutę lub krócej i zaraz wyłącza masz do czynienia ze zjawiskiem taktowania kotła. Każde uruchomienie kotła gazowego i jego wygaszenie to straty energii.

Warto w takim przypadku wezwać fachowca, który może dokonać zmiany ustawień mocy kotła takich jak:

 • ograniczenie maksymalnej mocy CO
 • zmiany krzywej grzewczej jeśli urządzenie posiada tzw. regulator pogodowy
 • zwiększeniu histerezy włączeniowej palnika kotła

Dla kotła kondensacyjnego niska temperatura wody jest najlepsza a tym samym ogrzewanie podłogowe bądź ścienne

W kotłach kondensacyjnych grzanie wodą o wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni C) to czysta strata. W takim kotle temperatura powrotu musi być najniższa. Jak najniższa musi być więc temperatura w całej instalacji grzewczej.

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu i myślimy o grzaniu gazem zaplanujmy w możliwie jak największej jego części ogrzewanie podłogowe. Jeśli już mamy wszędzie zaplanowane grzejniki możemy zwiększyć ich wymiary. Takie przewymiarowanie grzejników sprawi, że będą one pracować z niższą temperaturą niż pracowałyby większe grzejniki. To wszystko poprawi sprawność kotła gazowego.

2 Comments

 1. Jerzyk

  W najgorszej sytiacji sa wlasciciele malych mieszkan gdzie prawie kazdy kociol bedzie taktowal. Nie warto kupowac kotla za 10000 zl tylko po to by mial mala moc minimalna (np. Vitodens 200-W). Lepiej kupic normalny tani kociol kondensacyjny i zamontowac niewielki bufor ciepla, najlepiej ze zbiornikiem CWU w srodku.

  Reply
 2. leszek

  jesli ktos ma stary kociol z otwarta komora spalania i lazienke bez okna to ogrzewanie gazem zawsze bedzie bardzo drogie bo zasysa powietrze z wewnetarz domu: ogrzewanie powoduje niepotrzebne wietrzenie i nadmierna wymiane powietrza

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *