Instalacja PEX czy PP

Popularne rury PEX-y, czyli fachowo nazywając rury PEX-AL-PEX oraz rury PP, czyli rury polipropylenowe to najpopularniejsze z obecnie stosowanych rur do wykonywania instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji wodnych. Jakie są ich wady i zalety? Oraz które z nich są lepsze?

Rury PP są grubościenne

Zacznijmy od tego, że rury PP to rury grubościenne. Przykładowo rura PEX20 wcale nie odpowiada rurze PP20 pod względem średnicy wewnętrznej. Typowa rura PEX20 ma średnicę wewnętrzną 16mm (bo grubość ścianki to 2mm) to rura PP ma średnicę zewnętrzną zalewie 13,2 mm. To wszystko sprawia, że rurze PEX20 zdecydowanie bliżej pod względem przekroju do rury PP25 (średnica wewnętrzna 16,6 mm) niż do PP20. Niestety odwrotnie jest ze złączkami. Złączki rur PEX są zawężone.

Rur PP są 3 rodzaje

Istnieją zasadniczo 3 rodzaje rur polipropylenowych:

 • „zwykłe” PP, które mogą być stosowane tylko do zimnej wody (są najtańsze)
 • PP stabiglass, czyli rury stabilizowane wkładką szklaną, mają dużo mniejszą rozszerzalność temperaturową i mogą być stosowane do ciepłej wody użytkowej (zalecane maksymalna temp pracy wynosi 60 stopni)
 • PP stabi alu, czyli rury z wkładką aluminiową, czyli rury plastikowe do centralnego ogrzewania (zalecane maksymalna temp pracy wynosi 90 stopni)

Natomiast wszystkie PEX-y posiadają wkładkę aluminiową. Nawet trochę „oszukane” rury PEX/AL/PE.

Inna jest także technologia łącznia rur:

 • PP są zgrzewane, bądź – kiedyś dawno – klejone
 • PEX-y są zaciskane bądź skręcane – ten drugi sposób zarezerwowany jest tylko dla połączeń widocznych, niewolno go stosować pod wylewką, tynkiem, w murze. Istnieje ryzyko rozkręcenia się instalacji

Skręcane PEX-y do samodzielnego wykonania: idealne

Skręcane rury PEX mają jedną zasadniczą zaletę: możemy z nich wykonać instalację całkowicie samodzielnie. Do wszystkich innych instalacji z rur plastikowych musimy posiadać specjalne narzędzia: zgrzewarki albo zaciskarki do rur. Koszt amatorskiej zgrzewarki do PP to około 150 zł, za zaciskarkę do rur PEX zapłacimy dwukrotnie drożej. Niestety amatorskie zgrzewarki i zaciskarki mają problemy z połączeniem grubszych rur.

Koszty

Jeśli wykonujemy instalację wodą, szczególnie zimnej wody taniej wyjdzie zastosowanie rur PP.

Przy centralnym ogrzewaniu koszty są bardzo wyrównane. Koszt rur, uwzględniając ich średnicę wewnętrzną i fakt, że musimy zastosować rury z wkładką aluminiową są podobne.

2 Comments

 1. Rysiek

  Przy obecnych cenach miedzi żaden plastik się nie opłaca.

  Reply
  1. XYZ

   Nie wiem Panie jakie to masz te ceny. W mojej hurtowni miedź miękka (a więc 100% odpowiednik PEX) FI22 kosztuje za mb 22 zł. PEX-AL-PEX 25 mam po 5,6 zł. PEX jest w środku bardziej gładki: mniej kamienia i lepszy przepływ. Fakt, że na złączkach masz mniejszy przepływ ale dzięki temu że bardziej gładki to się równoważy. Nie mniej jednak za sam materiał wychodzi 4 razy taniej!

   Miękkie luty w miedzi wykonane przez kiepskiego fachowca też lubią popuścić.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *