Dlaczego grzejniki umieszczamy pod oknem?

W gotowych mieszkaniach, projektach czy gotowych domach grzejniki zazwyczaj są zamontowane pod oknem. Dlaczego akuratnie tam a nie np. na ścianie na której nie ma okien?

Powody są dwa:

  1. Ściana z oknem jest ścianą najzimniejszą w pomieszczeniu. Po pierwsze okno stanowi mostek cieplny, czyli stosunkowo mocno przewodzi ciepło (najwięcej ciepła ucieka przez ścianę na której jest okno)
  2. Okno jest źródłem chłodnego powietrza (za sprawą ucieczki ciepłą przez niego). Dlatego zimne powietrze miesza się z ciepłym powietrzem spod grzejniki i dzięki temu rozkład temperatur jest korzystniejszy (mniej ciepła ucieka pod sam sufit).

Oczywiście możemy zamontować sobie grzejnik nie pod oknem ale liczmy się z gorszym komfortem cieplnym i mniejszą wydajnością grzewczą.

Jeśli zamiast zwykłego okna mamy tzw. okno balkonowe (drzwi balkonowe) to powinniśmy obok niego zamontować grzejnik, albo najlepiej dwa po każdej stronie jeden.

2 Comments

  1. Max

    Fajnie wyjaśnione pod kątem fizyki. Jednak pominięty ważny aspekt estetyczny: okno ma parapet wewnętrzny.

    Jeśli lekko przedłużymy parapet wewnętrzny to chowamy pod nim grzejnik.

    Byliście kiedyś w domu gdzie grzejniki nie są pod oknem? I nie są schowane pod parapetami? Nawet gdy są to ładne nowe grzejniki panelowe wygląda to komicznie i nawiązuje do szpitala jak dla mnie gdzie na korytarzu nie ma okien a grzejniki są… a to złe skojarzenie.

    Reply
  2. Budowlaniec na urlopie L4 :)

    Heh największa głupota jaką spotykam w kostkach z lat 60, 70, 80-tych to grzejniki we wnękach. Ściana normalna na półtora cegły a niekiedy grzejnik we wnęce która ma zaledwie pół cegły! To jest dopiero strata ciepła grzać ścianę zewnętrzna!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *