Domu budowane przez deweloperów są najczęściej sprzedawane w stanie surowym zamkniętym bądź: jeszcze częściej: stanie deweloperskim. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma etapami budowy?Przede wszystkim budynek oprócz stanu surowego zamkniętego, a więc ścian, dachu wraz z pokryciem, okien, drzwi oraz ścianek działowych ma również:
- instalacje (wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, gazowa – jeśli ma być, elektryczna)
- tynki wewnętrzne i pomalowane białą farbą (a w surowym zamkniętym mamy tzw. „gołe ściany”)
- tynki zewnętrzne wraz z ociepleniem
- wylewki (w teorii w takim stanie, że wystarczy podkład pod panele podłogowe by położyć panele podłogowe albo klej do płytek by przykleić płytki podłogowe)
W stanie deweloperskim z grubsza układ takich pomieszczeń jak łazienka, WC czy kuchnia – gdzie potrzebujemy mieć dostęp do instalacji kanalizacyjnych, elektrycznych i niekiedy gazowych (kuchenka gazowa) – jest już z góry przewidziany. W stanie surowym zamkniętym łazienka jest czterema pustymi ścianami w których nie wiemy jeszcze gdzie będzie umiejscowiona umywalka a gdzie WC (bo nie ma pod nie przygotowane instalacji).
Surowy zamknięty czy deweloperski – kontrowersje
Schody
Wykonanie schodów żelbetowych zaliczamy do stanu surowego. Ale co w sytuacji gdy schody nie mają być na stałe związane w konstrukcją budynku a mają być schodami o lekkiej drewnianej konstrukcji? W takim przypadku ostatecznych schodów po prostu nie ma. Tworzy się tymczasową konstrukcję schodów, która jest demontowana przed montażem właściwych schodów.
Ściany z pustaków o dobrej termoizolacyjności
Jeśli kupujemy dom w stanie surowym zamkniętym, który posiada grube ściany z pustaków, które nie wymagają już ocieplenia bądź jego ściany są wykonane w technologii trójwarstwowej dom ten, pomimo że formalnie jest w stanie surowym zamkniętym to jego ściany już są prawie w ścianie deweloperskim. Takie ściany wystarczy już tylko otynkować: nie trzeba ich malować.