Stan deweloperski a stan surowy zamknięty

Domu budowane przez deweloperów są najczęściej sprzedawane w stanie surowym zamkniętym bądź: jeszcze częściej: stanie deweloperskim. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma etapami budowy?Przede wszystkim budynek oprócz stanu surowego zamkniętego, a więc ścian, dachu wraz z pokryciem, okien, drzwi oraz ścianek działowych ma również:

  • instalacje (wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, gazowa – jeśli ma być, elektryczna)
  • tynki wewnętrzne i pomalowane białą farbą (a w surowym zamkniętym mamy tzw. „gołe ściany”)
  • tynki zewnętrzne wraz z ociepleniem
  • wylewki (w teorii w takim stanie, że wystarczy podkład pod panele podłogowe by położyć panele podłogowe albo klej do płytek by przykleić płytki podłogowe)

W stanie deweloperskim z grubsza układ takich pomieszczeń jak łazienka, WC czy kuchnia – gdzie potrzebujemy mieć dostęp do instalacji kanalizacyjnych, elektrycznych i niekiedy gazowych (kuchenka gazowa) – jest już z góry przewidziany. W stanie surowym zamkniętym łazienka jest czterema pustymi ścianami w których nie wiemy jeszcze gdzie będzie umiejscowiona umywalka a gdzie WC (bo nie ma pod nie przygotowane instalacji).

Surowy zamknięty czy deweloperski – kontrowersje

Schody

Wykonanie schodów żelbetowych zaliczamy do stanu surowego. Ale co w sytuacji gdy schody nie mają być na stałe związane w konstrukcją budynku a mają być schodami o lekkiej drewnianej konstrukcji? W takim przypadku ostatecznych schodów po prostu nie ma. Tworzy się tymczasową konstrukcję schodów, która jest demontowana przed montażem właściwych schodów.

Ściany z pustaków o dobrej termoizolacyjności

Jeśli kupujemy dom w stanie surowym zamkniętym, który posiada grube ściany z pustaków, które nie wymagają już ocieplenia bądź jego ściany są wykonane w technologii trójwarstwowej dom ten, pomimo że formalnie jest w stanie surowym zamkniętym to jego ściany już są prawie w ścianie deweloperskim. Takie ściany wystarczy już tylko otynkować: nie trzeba ich malować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *