Okno jedno czy dwuskrzydłowe

Zwykłe niewielkie okna frontowe o szerokości do około 130-140 cm występują w dwóch wersjach: jednoskrzydłowej oraz dwuskrzydłowej.Okna dwuskrzydłowe nadają budynkowi bardziej klasyczny kształt. Niegdyś wszystkie okna były dwu albo i nawet trój-skrzydłowe gdyż wykonanie pojedynczej dużej szyby było technologicznie bardzo kosztowne. Te okna są także lubiane przez osoby, które obawiają się skoków temperatury w domu w wyniku nadmiernego wietrzenia a lubią mieć po prostu cały czas uchylone okno.

Okno dwuskrzydłowe o tym samym wymiarze będzie oknem mocniejszym niż jednoskrzydłowe: rama nie będzie się tak naprężać przy otwieraniu. Zapewne rzadziej będzie wymagać regulacji.

Okna jednoskrzydłowe są syndromem nowoczesności. Ich podstawowe zalety to:

  1. Energooszczędność
    Rama okna lepiej przewodzi ciepło aniżeli szyba. Cytując artykuł z materiałów Aluplast:
    „Okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1465 mm x 1435 mm, wykonane z profili 3-komorowych  z zastosowaniem szyby Ug = 1,1 W/(m²*K) z aluminiową ramką Ψ = 0,07 W/(m² * K), charakteryzuje się współczynnikiem Uw = 1,39 W/(m² * K).
    Tego samego typu okno, wykonane z tych samych materiałów, ale w wersji dwuskrzydłowej, posiada Uw = 1,50 W/(m² * K).”
  2. Więcej światła
    Gdyż środkowy słupek zabiera nam dużo światła. Ponieważ słupek na środku zajmuje około 16 – 18 cm (nawet gdy jest to tzw. słupek pływający) można śmiało stwierdzić że okno dwuskrzydłowe o szerokości 152 cm da nam tyle światła co jednoskrzydłowe szerokie na 135 cm.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *