Wygodne ogrzewanie elektryczne z buforem ciepła powinno spełniać dwa kryteria:
- posiadać pojemność wystarczającą na rozładowanie się bufora w czasie 8 godzin (bądź dłuższym) przy mocy pozwalającej na ogrzanie budynku w największe mrozy
- umożliwić naładowanie bufora po 8 godzinnej jego pracy w 2 godziny. Dlaczego we dwie? Bo tyle dokładnie trwa dolina dzienna w taryfie G12
Podstawową wartością jaką musimy określić jest zapotrzebowanie energetyczne budynku podczas mrozów. W istniejącym budynku, w którym jest już centralne ogrzewanie możemy je obliczyć badając średnią temperaturę grzejników a następnie obliczając w ten sposób ich średnią moc.
Przykładowo: jeśli nasz dom jest domem średnio-docieplonym, czyli posiada kilka cm styropianu albo jest wybudowany z gazobetonu jego maksymalne zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 100 W / m2.
Przy powierzchni użytkowej (a właściwie powierzchni grzanej) 140 m2 potrzebuje zakumulować do ogrzania domu około 112 kWh.
Jak duży bufor ciepła?
Z tej tabeli wynika, że pojemność bufora do ciepła służącego do wygodnego ogrzewania prądem w taryfie nocnej domu o powierzchni 140 m2 wyniosłaby około 3000 litrów przy ogrzewaniu grzejnikowym i około 2000 litrów przy ogrzewaniu podłogowym.
Tabela ta jednak została stworzona dla ładowania bufora kotłem zasypowym. Przy ładowaniu bufora ciepła prądem możemy osiągnąć na nim temperaturę nawet 95 stopni przez co jego pojemność może być niższa. O ile?
2000 litrów przy ogrzewaniu grzejnikowym i 1500 litrów przy ogrzewaniu podłogowym.
Prawdziwy problem rozpoczyna się jednak w momencie ładowania naszego zasobnika. Naładowanie 112 kWh podczas 2 godzin wymaga mocy przyłączeniowej rzędu 61 kW! A typowy dom jednorodzinny dysponuje przyłączem o mocy 4-5 razy niższej.
Okazuje się więc, że jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne z buforem ciepła musimy posiadać albo niewielki i bardzo dobrze ocieplony dom albo będziemy go używać jedynie w okresie przejściowym. Jest również inna możliwość: ładowanie bufora ciepła jedynie w dolinie nocnej (od 22 do 6 rano). Niestety w takim przypadku nawet zwiększenie bufora nie pomoże jeśli nie wyposażymy domu w niezwykle mocne przyłącze prądu elektrycznego.
Reasumując. Ogrzewaniem elektrycznym z buforem ciepła powinniśmy zainteresować się w następujących przypadkach:
- jeśli posiadamy niewielki (100 m2), bardzo dobrze ocieplony dom (15 cm styropianu na ścianach, 15 cm na podłodze i 25 cm wełny na dachu) + najlepiej ogrzewanie podłogowe
- chcemy go wykorzystywać tylko w okresie przejściowym
- chcemy go wykorzystywać tylko jako uzupełnienie kotła zasypowego, którym będziemy ładować nasz bufor ciepła w ciągu dnia (najlepiej popołudniu) a ogrzewanie elektryczne wykorzystywać tylko do jego podtrzymania nad ranem (by rano nie było potrzeby od razu iść do kotłowni nawet w siarczyste mrozy)