Jak oszczędnie palić węglem

Choć węgiel jest jak na razie najtańszym źródłem energii do ogrzewania domu to jednak wydatki na to czarne złoto nierzadko nadszarpują poważnie budżet domowy, tym bardziej że węgiel zazwyczaj kupujemy na zapas: jednocześnie kilka ton.

Brudny kocioł pali więcej

Aby kocioł węglowy był ekonomiczny musi być regularnie czyszczony z sadzy. Sadza jest słabym przewodnikiem ciepła, więc osiadanie jej na elementach wymiennika ciepła („półek”, do których dostęp jest przez górne drzwiczki kotła) oraz ściankach bocznych kotła zmniejsza sprawność cieplną kotła. Literatura fachowa mówi, że 1 mm sadzy na wymienniku kotła zmniejsza sprawność o 5%.

Nigdy nie kładź świeżej porcji opału na żar

Dokładanie do kotła w taki sposób, że na żarzący się węgiel wrzucamy następną jego porcję to najpopularniejszy ale i najmniej ekonomiczny sposób obsługi kotła zasypowego. Jeśli chcemy dołożyć opału przesuńmy obecny żar w głąb kotła a nową porcję dołóżmy obok żaru a nie na żar.

Ogranicz moc

Jeśli Twój kocioł grzeje za mocno: tak, że wentylator nie pracuje prawie wcale, miarkownik ciągu bez przerwy zamyka dopływ powietrza by utrzymać zadaną temperaturę i notorycznie przekracza temperaturę zadaną ogranicz jego moc. Sposobów jest kilka:

 • w kotle zasypowym część komory zasypowej można zabudować cegłami w okresie przejściowym
 • w okresie przejściowym, stosowanie mniej kalorycznego opału, który jest tańszy

Palenie cyklicznie od góry a nie od dołu w kotle zasypowym

Posiadasz kocioł zasypowy, który pracuje całą dobę i palisz w taki sposób że dorzucasz ciągle nową porcję opału na wierzch żaru? To błąd. W kotle zasypowym znacznie bardziej ekonomiczne jest palenie od góry. Czyli: najpierw wrzucamy węgiel a potem rozpalamy go od góry. Mowa oczywiście o standardowym kotle górnego spalania.

Dołożenie bufora ciepła w kotle zasypowym

W okresach przejściowych każdy kocioł zasypowy posiada za dużą moc w stosunku do zapotrzebowania budynku. Warto w takim przypadku dołożyć bufor ciepła. Zwiększy to sprawność spalania węgla, pozwalając pracować kotłowi w najlepszych dla niego warunkach: z mocą nominalną. Pamiętajmy jednak, że aby taki układ miał sens bufor ciepła musi posiadać odpowiednią wielkość. Dla średniej wielkości kotła o mocy 15 – 20 kW wielość odpowiedniego bufora ciepła wynosi około 2000 – 3000 litrów. Z tego też względu w przypadku standardowych domów zakup odpowiedniego bufora ciepła jest potężnym wydatkiem. Bufor ciepła opłaca się więc tak naprawdę tylko w domach o niewielkiej powierzchni i bardzo dobrze ocieplonych.

2 Comments

 1. Andrzej

  Palenie cykliczne do calkowitego wygasniecia zupelnie nie ma sensu bo ciezko jest potem rozpalic kociol. Lepiej jest wyczuc moment wygasania kotla i wziazc zar na lopatke, przelozyc do popielnika a po wsypaniu calego zasypu zasypac go zarem.

  Reply
 2. algi

  Na bufor ciepla lepiej skombinowac jakis uzywany zbiornik. Np uzywany zbiornik po propanie 2700 litrow.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *