Jak działa cyrkulacja ciepłej wody

W nowoczesnych instalacjach grzewczych coraz częściej stosuje się cyrkulacje CWO (ciepłej wody użytkowej). Ciepła woda w budynku wyposażonym w cyrkulacje jest dostępna praktycznie od razu. Nie musimy czekać ani na uruchomienie kotła ani na to jak ciepła woda dopłynie do nas.

Dlaczego w klasycznej instalacji ciepła woda nie płynie od razu?

Nieważne czy mamy ciepłą wodę w bojlerze czy dwu-funkcyjny piec gazowy  musimy odczekać pewien czas i spuścić do kanalizacji kilka, a niekiedy kilkadziesiąt litrów wody by dotarła do nas ciepła woda. Dzieje się tak dlatego, że woda ogrzewana jest w samym źródle: przy kotle bądź ogrzana woda „czeka” na nas w bojlerze. Niestety ta woda nie może po prostu do nas dopłynąć, gdyż w rurkach znajduje się jeszcze zimna woda. Najpierw zimna woda musi zostać wylana by ciepła woda, która znajduje się za zimną wodą dotarła do nas.Dodatkowo dochodzi jeszcze niekiedy czas, w jaki woda nagrzeje rurki bądź nawet rury i posadzkę w której jest poprowadzona.

Jak działa instalacja wyposażona w cyrkulację?

Instalacja wyposażona w cyrkulację posiada zamiast 2 rurek wodnych (ciepła i zimna) trzy rurki, trzecią rurkę stanowi powrót ciepłej wody (rura cyrkulacyjna). Instalacja z cyrkulacją wody jest wyposażona w bojler z którego cały czas płynie woda rurką ciepłej wody i powraca rurą cyrkulacyjną.

Ile kosztuje cyrkulacja?

Oprócz zwiększonych nakładów inwestycyjnych w postaci dodatkowych rur cyrkulacyjnych i układu sterującego inwestor ponowi jeszcze stały koszt działania układu cyrkulacji. Koszty te wynikają:

1. Z działania pompy cyrkulacji, która pobiera przy cyrkulacji włączonej 18h dziennie (wyłączonej nocą) 10 – 15 kWh miesięcznie co odpowiada kosztowi niespełna 10 zł.

2. Strat jakie ponosimy poprzez utrzymanie przez długi czas ciepłej wody w rurkach. Innymi słowy ubytki energii cieplnej w rurach. Dla przeciętnego domu, przy prawidłowo wykonanej cyrkulacji jest to około 140 kWh miesięcznie. Dla ogrzewania gazem oznacza to miesięczny koszt około 50 zł miesięcznie.
Sumarycznie cyrkulacja kosztuje nas około 60 zł miesięcznie.

Ten drugi koszt zimą jednak należy lekko pomniejszyć gdyż ogrzane rury ogrzewają nam częściowo pomieszczenia.

Jak widać dla ekonomicznego działania cyrkulacji CWO nie jest ważna nawet pompa CWO (czyli ile prądu pobiera pompa ciepła cyrkulacyjna) a to w jaki sposób są odizolowane rurki z wodą ciepłą oraz z powrotem wody.

1 Comment

  1. Albert

    Czyli cyrkulacja CWU się nie opłaca. Ja płacę za podgrzewanie wody gazem latem 80 zł przy 2-ch osobach a tu miałbym 50 zł samych strat…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *