Wśród producentów kotłów na paliwo stale, zarówno tych tradycyjnych, czyli zasypowych jak i tych z podajnikiem producenci zaczęli jakiś czas temu oferować tzw. sterowniki z PID. Czym jest ów PID i czy warto zdecydować się na tego typu sterownik?Elektroniczne sterowanie kotłem węglowym opiera się głównie o dawkowanie powietrza (przy kotłach z podajnikiem również na dozowaniu ilości paliwa). PID to z angielskiego „Proportional Integral Derivative”, czyli „proporcjonalno-całkująco-różniczkujący”. PID jest przeciwieństwem sterownika dwustanowego działającego na zasadzie włącz – wyłącz wentylator. Sterowniki z PID sterują wentylatorem płynnie. Same dobierają moc dmuchawy próbując utrzymywać temperaturę zadaną oraz sprawdzając temperaturę w czopuchu.
Zalety sterowników z PID
Główną zaletą sterowników PID jest spalanie węgla w sposób bardziej ciągły. Dodatkowo użytkownik nie musi zmieniać ustawień dot. dmuchawy. Ciąg kominowy ulega ciągłym wahaniom (gdy jest bardzo zimno na dworze a w domu ciepło jest on znacznie większy niż gdy jest na dworze ciepło). Przy tradycyjnym sterowniku moc dmuchawy powinna podlegać ciągłym korektom użytkownika. Przy sterowniku z PID pracę tę wykonuje komputer.
Badając temperaturę spalin sterowniki z PID przedłużają żywotność kotła, nie doprowadzając do zbytniego schłodzenia spalin oraz zwiększają sprawność spalania poprzez lepszy dobór dawki powietrza.
Posiadam zwykłego zasypowca z dmuchawą. Do tej pory od zapalenia pali mi się w nim 6h. Czy dołożenie takiego sterownika pozwoli na wydłużenie tego czasu? Czy muszę od razu kupować ten czujnik temperatury spalin? Czy wystarczy sam PIDowski sterownik? Jaki jest koszt takiego sterownika + ew. czujnika jeśli musi być?