Ciepło a promieniowanie podczerwone

Często w kontekście ogrzewania bądź izolacji budynku słyszymy o promieniowaniu podczerwonym. Czym ono w praktyce jest? Zacznijmy od podstaw z fizyki. Podstaw, na temat ciepła… które w szkołach nie są wcale nauczane (jak i inne ważne elementy fizyki). A więc, informacja zasadnicza:

Ciepło może „przechodzić” z jednego obiektu na drugi obiekt zasadniczo na dwa sposoby: poprzez przewodzenia ciepła spowodowane ruchami cząstek (cząsteczki cieplejszego obiektu poruszają się szybciej i powodują szybsze poruszanie się cząstek w obiekcie zimniejszym, w którym przedtem cząsteczki poruszały się wolniej) oraz poprzez promieniowanie podczerwone, będące w istocie falą elektromagnetyczną.

Niektórzy wyróżniają także trzeci sposób przekazywania ciepła: konwekcja. Konwekcja odbywa się wtedy gdy w skutek zmiany gęstości płyny poruszają się górą – dół przenosząc tym samym ciepło. Konwekcja jednak opiera się na dwóch powyższych wymienionych sposobach przenoszenia ciepła.

Ciepło jako fala elektromagnetyczna

Z punktu widzenia fizyki fal elektromagnetycznych ciepło jest taką samą falą elektromagnetyczną jak te, które odbiera radio albo odbiera i nadaje router WiFi. Częstotliwość tego promieniowania mieści się w zakresie od 1 THz (1 Tera Hertz) do 1 PHz (1 Peta Hertz). Promieniowanie podczerwone jest falą o niższej częstotliwości niż światło widzialne i wyższej niż mikrofale (te z kuchenek mikrofalowych).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *